Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

Koronacja Królewska już wkrótce

korn1m.jpg     Koronacja Królewska to dwudniowe, plenerowe widowisko historyczne, podczas którego wszystkimi zmysłami można będzie poczuć, jak wyglądało życie w średniowiecznej rzeczywistości grodu piastowskiego. O szczegółach tej zbliżającej się imprezy podczas specjalnej konferencji prasowej 20 lipca 2015 roku na gnieźnieńskim Rynku opowiedział Prezydent Tomasz Budasz oraz jej organizatorzy.
    To wydarzenie najlepiej wykorzystujące i promujące historyczny potencjał Grodu Lecha. W programie koronacji uczestniczyć będzie 400 odtwórców historii wczesnego średniowiecza. Impreza organizowana jest przez Urząd Miejski w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie G15, wspólnie z partnerami: Muzeum Początków Państwa Polskiego i Grupą Widowisk Historycznych „Comes” Gniezno.
    Tegoroczna Koronacja Królewska jest centralnym punktem zarówno Królewskiego Festiwalu Artystycznego, jak i obchodzonej 990. rocznicy Koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na królów Polski. W przyszłym zaś roku będzie jednym z głównych wydarzeń w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski.
korn3m.jpg korn4m.jpg    Od kilku tygodniu prowadzona jest intensywna kampania promocyjna tego wydarzenia. Oprócz dwóch rodzajów plakatów i ulotek, banerów w przestrzeni miejskiej i w regionie, reklamy Koronacji ukazały wielokrotnie się w prasie i w internecie oraz na wyświetlaczach w pociągach PKP. Na imprezę zaprosili także twórcy specjalnego odcinka internetowego programu „Historia Bez Cenzury”, który do połowy lipca obejrzało już 110 tysięcy internautów. Natomiast podczas samej Koronacji relację na żywo z części wydarzenia przeprowadzać będzie plenerowe studio Radia Merkury.
    Większość punktów imprezy odbędzie się jak zwykle na Placu Świętego Wojciecha przy Katedrze, jednak nie będzie to jedyna lokalizacja historycznych atrakcji. Na gnieźnieńskim Rynku za denara będzie można wziąć udział w uczcie z królem, posłuchać koncertu muzyki dawnej czy ulepić z gliny postać władcy Polski. Przez jezioro Jelonek wszystkich chętnych przewozić będzie replika łodzi z X wieku, a umiejscowiona na jeziorze wyspa na dwa dni zamieni się w średniowieczną osadę rybacką. W Muzeum Początków Państwa Polskiego czekać będą natomiast przewodnicy, którzy pokażą największe skarby gnieźnieńskiego grodu.
    Głównymi punktami całej imprezy będą oczywiście inscenizacje przygotowane przez teatr „Terminus A Quo” z Nowej Soli, dziewiąta już edycja Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu oraz liczne pokazy walk i pojedynków. W tym roku przygotowano jednak także wiele nowości. Najbardziej widowiskową z nich będzie prawdopodobnie budowa największej na świecie kartonowej rezydencji dawnych Piastów na Placu Świętego Wojciecha przez dzieci. Amatorzy kulinariów będą mogli nie tylko zakupić ciekawe produkty na licznych straganach, ale także przygotować potrawę razem z Charlesem Daigneault, znanym z telewizji szefem kuchni. Specjalny program przygotowali także członkowie Stowarzyszenia G15, którzy planują przedstawić spektakl taneczny łączący elementy kultury hip hop i dziedzictwa Miasta Królów.
korn2m.jpg    W tym roku Widowisko historyczne „Koronacja Bolesława Chrobrego i Mieszka II na Królów Polski” zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie powierzenia lub wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2015 w kwocie 30.000 złotych. „Koronacja Królewska” została także dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2015” w kwocie 19.000 złotych, dzięki projektowi złożonemu przez Stowarzyszenie G15.