Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Stra Miejska
Ochrona rodowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
wietlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 1 go

Artykuw: 12136

Odwiedzajcych: 15593322
 
Aktualnoci :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego
pretekstym.jpg    Konkurs jest przeznaczony dla autorów przed debiutem książkowym, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Nagrodę stanowi publikacja zwycięskiego zestawu w postaci książki.
    Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego ma dawać młodym poetom przed debiutem książkowym szansę zaistnienia w środowisku literackim oraz szansę publikacji najlepszego w danym roku tomu poezji. Nagrodzony zbiór wierszy wyłania w ramach konkursu jury. Dotychczas w ramach nagrody debiutowali własnymi książkami poetyckimi: Agnieszka Gałązka, Joanna Dziwak i Jakub Sajkowski.
    Oceny prac dokonała Kapituła w składzie: Dawid Jung (redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”) – przewodniczący, prof. Marek Kaźmierczak (zastępca Dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie) oraz Jarosław Mikołajczyk (redaktor naczelny „Gnieźnieńskiego Magazynu Kulturalnego POPCENTRALA.COM”).
    Spośród nadesłanych 47. propozycji książkowych Kapituła wybrała 6. Finalistów, którzy zostaną zaproszeni do Gniezna na VI Festiwal Literacki PRETEKSTY Gniezno 2016 (30 września – 2 października 2016 r.), podczas którego nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu i ogłoszenie zwycięzcy.
Finalistami Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego 2016 są:

Michał Domagalski
Paula Gotszlich
Przemysław Górecki
Radosław Lach
Grzegorz Marcinkowski
Julia Mika

    Jak zauważył Marek Kaźmierczak z Instytutu Kultury Europejskiej CEG UAM: „Zapoznałem się z twórczością poetów. Po pierwszej lekturze wybrałem tylko troje autorów, potem przyjrzałem się sugestiom przewodniczącego jury i dodałem dwie kolejne osoby. Szczerze powiem, że choć widać, iż niektóre osoby piszą dużo, a jeszcze inne traktują poezję wciąż jako coś ważnego w życiu, choć rzemiosło mylą przy tym z melancholią, to zdecydowana większość autorek i autorów jest nierówna w zaprezentowanej twórczości. Właściwie żaden tom, moim zdaniem, w obecnej postaci nie zasługuje na główną nagrodę”.
    Zdaniem Dawida Junga, przewodniczącego jury: „Tegoroczna edycja do końca nie spełniła oczekiwań jury. Jeśli porównać propozycje młodych poetek i poetów do finalistów I edycji Krzyckiego, w którym znaleźli się rozpoznawalni i znani dziś młodzi literaci, jak m.in. Agnieszka Gałązka, Joanna Dziwak, Paulina Korzeniewska, Joanna Małgorzata Przybylska, Jolanta Nawrot czy Jakub Sajkowski – to czuć pewne dysproporcje. Odnośnie tegorocznych propozycji – staraliśmy się wybrać najciekawsze, naszym zdaniem, zestawy wierszy, choć nie ukrywam, że nie pojawił się nikt, kto od razu mógłby jednogłośnie nas do siebie przekonać. Uważam jednak, że tego typu konkursy na debiut książkowy są w Polsce potrzebne, że należy dać szansę młodym poetom i poetkom, być może talent podparty pracowitością rozwinie się, zaskoczy nas po latach.”
    Zwycięzcę Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego 2016 poznamy oficjalnie podczas VI Festiwalu Literackiego PRETEKSTY Gniezno 2016 (30 września – 2 października 2016 roku). Fundatorem druku najlepszego tomu poetyckiego jest Miasto Gniezno, przewidziano również nagrodę rzeczową za najlepszy wiersz ufundowaną przez Dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej prof. zw. dr hab. Leszka Mrozewicza.

 
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urzd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: urzad@gniezno.eu