Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania


Artykułów: 12136

Odwiedzających: 15579934
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Trwa rewitalizacja gnieźnieńskich jezior
23.09.2016.
jeziorom.jpg    Są kolejne środki na rewitalizację jezior Winiary i Jelonek. Miasto Gniezno pozyskało na ten cel ponad 200 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pieniądze w ramach bezzwrotnego wsparcia zostaną wykorzystane na rekultywację wód powierzchniowych w 2016 i 2017 r.
    Jezioro Jelonek – 61 tysięcy dofinansowania; planowane działania: wykonanie (2016 r.) i montaż (2017 r.) aeratora z napędem elektrycznym, monitoring badawczy obejmujący analizy parametrów wody i wskaźników osadów dennych (2017 r.),zarybienie narybkiem jesiennym i wiosennym szczupaka (dotychczas jezioro Jelonek zarybiono w 2015 r. narybkiem jesiennym w ilości 1000 szt. i w 2016 r. narybkiem wiosennym w ilości ok. 20 000 szt.),określenie składu i struktury ichtiofauny wraz z opracowaniem wytycznych do biomanipulacji zespołami ryb (2016 r.).
    Jezioro Winiary – 151 tysięcy złotych dofinansowania; planowane działania: wykonanie 13 zabiegów mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu preparatem PIX, monitoring badawczy obejmujący analizy parametrów wody i wskaźników osadów dennych (2017 r.).
    Działania te będą w całości finansowane ze środków WFOŚiGW w Poznaniu.

Działania prowadzone dotychczas na jeziorze Jelonek
2015 r.
- analiza obecnego stanu oraz możliwości ochrony i rekultywacji jeziora Jelonek za kwotę 1 350 zł,
- 3 zabiegi mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu preparatem PIX za kwotę 24 990 zł,
- zarybienie narybkiem jesiennym szczupaka w ilości 1 000 szt. za kwotę 2 000 zł.

2016 r.
- zarybienie narybkiem wiosennym szczupaka w ilości ok. 20 000 szt. za kwotę 840 zł.
- rozpoczęcie przez firmę MIKRONATURA ŚRODOWISKO projektu badawczo - rozwojowego pn. „Opracowanie i wdrożenie metody rekultywacji jezior i ochrony wód powierzchniowych w oparciu o naturalne technologie biologiczne wykorzystując pożyteczne mikroorganizmy.”; realizacja projektu umożliwi udoskonalenie proponowanej technologii probiotycznej oraz stworzenie nowych rozwiązań pozwalających usuwać zanieczyszczenia z cieków i jezior; wypracowane zostaną procedury oceny potencjału biologicznego rekultywowanych wód przez zastosowanie naturalnych markerów biologicznych; zastosowano system oczyszczający z biogenów wody wpływające Strugą Gnieźnieńską do jeziora Jelonek

    Program jest wspólną inicjatywą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dotychczasowe wyniki badań potwierdzają bardzo wysoką skuteczność zaproponowanych rozwiązań w usuwaniu biogenów. Koszty realizacji całego projektu to ponad 4 miliony zł, w tym bieżące działania realizowane na jeziorze Jelonek to ponad 1 mln zł.

Działania prowadzone dotychczas na jeziorze Winiary
2015 r.:
2 zabiegi mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu preparatem PIX za kwotę 27 000 zł.

2016 r. :
wykaszanie rdestnicy kędzierzawej za kwotę 19 680 zł (dzięki czemu usunięto 2,7 Mg materiału roślinnego, który pozostając w jeziorze, podczas rozkładu dostarczyłby ogromne ilości fosforu i azotu, co intensyfikowałoby powstawanie sinic).

Share this!
Zmieniony ( 23.09.2016. )
 
Przetarg ustny nieograniczony
23.09.2016.
pspm.jpg    Prezydent Miasta Gniezna ogłasza drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokali mieszkalnych stanowiących własność Miasta Gniezna. Przedmiotem przetargu jest niewyodrębniony lokal mieszkalny nr 5A usytuowany w budynku położonym w Gnieźnie przy ul. Dąbrówki 1, stanowiący własność Miasta Gniezna.


Share this!
 
Dopalacze groźne dla zdrowia
22.09.2016.
dopala1m.jpg dopala2m.jpg    21 września 2016 funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z kolegami z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przeprowadzili pogadankę w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Tematyką były w dużej mierze dopalacze i zagrożenia wynikające z ich posiadania, a także udostępniania i dystrybucji. Strażnicy miejscy informowali również o oddziaływaniu prewencyjnym na młodzież w szkołach i przy szkołach.
    Ważną sprawą w tego typu spotkaniach jest fakt, że młodzież może spotkać się z przedstawicielami policji i straży miejskiej w szkole, a nie wtedy kiedy dotykają ich przykre zdarzenia. Podczas spotkania młodzieży zaprezentowano przykłady konsekwencji zażywania dopalaczy i innych środków odurzających.
    Straż Miejska wraz z Policją będzie kontynuowała współpracę w zakresie profilaktyki wśród dzieci, młodzieży ale też osób starszych.


Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
 
Przetargi ustne nieograniczone
22.09.2016.
pspm.jpg    Prezydent Miasta Gniezna Ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego własność Miasta Gniezna:


Share this!
 
Tropem humanistycznej wizji człowieka
22.09.2016.
typtyk1m.jpg typtyk2m.jpg    Na początku kolejnej relacji ze spotkań czytelniczych gnieźnieńskiego Klubu Dyskusji o Książce, należy serdecznie podziękować jego uczestnikom, za obecność, wspaniałą dyskusję i towarzystwo. Tym, którzy się nie zdecydowali nas odwiedzić można tylko powiedzieć: żałujcie. Straciliście nie tylko możliwość dobrego spędzenia czasu, ale przede wszystkim pierwszorzędną rozmowę.
    Spotkanie poświęcone "Tryptykowi rzymskiemu" Jana Pawła II budziło mnie obawę. Po pierwsze czy wywoła dyskusję? Po drugie czy uda się zmierzyć z materią przekazu? Jak się okazało, zaniepokojenie było niepotrzebne.
W debacie, jaką wywołał tytuł stanęły naprzeciw siebie dwa różne punkty widzenia: antropocentryzm z ekocentryzmem. Poruszano kwestie dobra i zła, jakie pojawiają się w człowieku. Zastanawiano się, czy poemat będzie zrozumiały dla osób innego wyznania.
    Ostatnie poetyckie dzieło Jana Pawła II to swego rodzaju testament, zawierający całą filozofię Papieża. To wspaniałe wyznanie, pełne czystej miłości, przepływającej od Boga do człowieka. Nie trzeba podkreślać, że dzieło po prostu wypada znać. Wprowadzenie, dotyczące autora i polecenie pozycji należało do Ewy Ciesielskiej.
    Kolejne spotkanie poświęcone zostanie książce Ignacego Karpowicza "Ości": 18 października 2016, wtorek, o 18.00 w lokalu Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15.
 

Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
 
Festiwal Literacki "Preteksty"
22.09.2016.
prete1m.jpg prete2m.jpg    Spotkania autorskie, spektakle, koncerty czy slam poetycki – to tylko niektóre z propozycji programu 6. już edycji „Pretekstów” - gnieźnieńskiego Święta Słowa. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się od 30 września do 2 października.
    Na program tegorocznych „Pretekstów” złożyły się wydarzenia o uznanej już renomie oraz zupełnie nowe inicjatywy zgłoszone przez gnieźnieńskich artystów i animatorów kultury.
    Pierwszym wydarzeniem festiwalu będzie spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna (ul. Staszica 12) pt. „Basia w bibliotece” z Zofią Stanecką, polską pisarką, autorką książek dla dzieci. Najmłodsi czytelnicy znają ją głównie jako autorkę serii książek o Basi - pięciolatce w bluzce w paski; pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert) czy statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica").
    Piątkowe popołudnie otworzy druga już edycja Turnieju Książkożerców czyli zmagań miłośników literatury, organizowany przez Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Na uczestników czekają pytania związane z najpopularniejszymi książkami i ich bohaterami, nagrody dla zwycięzców oraz dobra zabawa.
    Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza z kolei na wernisaż wystawy „Światłoczułe Słowa”, będącej trzecią edycją wyjątkowego projektu fotograficznego, w którym to znani fotograficy (Mistrzowie Obrazu) prezentują własne prace zrealizowane do wybranych tekstów poetyckich konkretnych poetów (Mistrzów Słowa). W tym roku zaproszenie przyjęli: Anna Farman,, Marek Lapis, Dawid Stube oraz Kamila Kasprzak -Bartkowiak, Paweł J. Bąkowski i Aleksandra Dudczak.
    Wieczór pierwszego dnia festiwalu zwieńczy koncert Marka Dyjaka, niezwykłej osobowości scenicznej, laureata m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego w Bydgoszczy. Artysta, który sam nazywa siebie „barowym grajkiem”, na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem. Na koncert obowiązuje wyjście wyłącznie z bezpłatnym zaproszeniem do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury lub Urzędzie Miejskim w Gnieźnie (pok. 37).
    W sobotę czekają nas zmagania uczestników III Konkursu Recytatorskiego „Niektórzy lubią poezję” poświęconego tym razem twórczości „księcia polskich poetów” pochowanego w gnieźnieńskiej katedrze, Ignacego Krasickiego. Celem konkursu skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jest pobudzanie twórczych postaw uczniów wobec literatury pięknej, w tym umiejętności krasomówczych i recytatorskich, dbałość o kulturę słowa oraz popularyzacja dorobku polskich poetów. Zmagania oceniać będzie jury pod przewodnictwem pomysłodawcy konkursu, Andrzeja Malickiego.
    Późnym sobotnim popołudniem Stowarzyszenie „Ośla Ławka” zaprasza do restauracji White Taste na panel dyskusyjny „Nie tylko końcówki. Czy Literatura ma płeć?”.
    Wieczorem, w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się spektakl będący drugą odsłoną projektu Teatru „W Depozycie” pt. „Pan Sławek. Wernisaż drugi”, będący swoistym hołdem złożonym zmarłemu przed kilkoma laty poecie Sławomirowi Kuczkowskiemu.
    Późny wieczór należeć będzie także do słowa mówionego. Stowarzyszenie „Ośla Ławka” wraz z przyjaciółmi udowodni, iż Słowo potrafi zaginać i kreować nowe przestrzenie wypowiedzi artystycznej i zaprosi do uczestnictwa w III Slamie Poetyckim im. Franciszka Rebelais.
    Dzień zakończy koncert gnieźnieńskiej kapeli Destruenci oraz Alles, powstałego kilka lat temu duetu którego muzykę można określić jako wypadkową elektro-punk, industrial oraz EBM z tekstami osadzonymi w stylistyce punk i post-punk. Zespół zadebiutował płytą „Post” wydaną przez Amerykański label Mecanica Records i zbiera dobre recenzję zarówno w Polsce jak i zagranicą.
    Ostatni dzień festiwalu otworzą warsztaty literackie, które poprowadzi Dawid Jung, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, poeta i regionalista. Warsztaty skierowane są do wszystkich chętnych i odważnych, którzy myślą o karierze poety lub prozaika.
    Popołudniem w kawiarni Misz Masz odbędzie się spotkanie z finalistami II edycji Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego, które poprowadzi jej pomysłodawca Dawid Jung. Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego stanowi jedną z najmłodszych nagród literackich w powojennej historii Gniezna. Od 2010 roku nagroda przyznawana jest w ramach Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Krzyckiego na debiutancką książkę poetycką.           Organizatorami Konkursu są „Zeszyty Poetyckie”, Miejski Ośrodek Kultury im. Klemensa Waberskiego w Gnieźnie oraz Miasto Gniezno. W roku jurorzy (D.Jung, Marek Kaźmierczak, Jarosław Mikołajczyk) wybrali aż sześciu młodych poetów spośród kilkudziesięciu nadesłanych tomików.
    Kolejnym punktem programu jest spotkanie z Aleksandrą Domańską pt. „Żydowska pamięć zza Żelaznej Bramy”, która przybędzie do Gniezna na zaproszenie Klubu Krytyki Politycznej. Pisarka zajmuje się w swoich dziełach przede wszystkim „geografią miejsc pamięci” czyli próbą rekonstrukcji klimatu dawnych epok na podstawie pojedynczych artefaktów z przeszłości. Na festiwalowym spotkaniu jednym z punktów wyjścia stanie się jej najnowsza książka pt. „Grzybowska 6/10. Lament”, dzięki której odsłonią się nam dzieje przedwojennych mieszkańców kamienicy przy ul. Grzybowskiej w Warszawie, gdzie dziś znajduje się tytułowe „Osiedle za Żelazną Bramą”.
    Festiwal zakończy Koncert Finałowy, podczas którego poznamy laureatów III Konkursu Literackiego „Niektórzy lubią poezję”, II edycji Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego. Całość zwieńczy koncert – na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpi „Witek. Muzyk Ulicy”. Artysta na co dzień wychodzi na miasto z akordeonem i tworzy swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów. W prezentowanej przez „Witka” muzyce przeplatają się motywy ludowe i rockowe, ale nie brakuje też wyraźnych akcentów lirycznych.
    VI Festiwal Literacki „Preteksty” organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Gnieźnie. Partnerzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Stowarzyszenie „Ośla Ławka”, Klub Dyskusji O Książce, Zeszyty Poetyckie, Krytyka Polityczna - Klub w Gnieźnie, White Taste, Misz masz oraz Klub Muzyczny MŁYN.
Festiwal realizowany jest w ramach projeku WRPO pt. "Miasto Królów jako bodziec do rozwoju społeczno-gospodarczego ziemi gnieźnieńskiej” – współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu IV –Działania 4.4, Poddziałania 4.4.2, WRPO na lata 2014-2020.
    „Preteksty” wspierają Mecenasi Polskiej Kultury: Kirchhoff Automotive, Altom, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Velux, Maciejka, Hawa, Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Milenium oraz Scanclimber.

Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
 
Nowy parking przy Żuławach
22.09.2016.
zulawy1m.jpg zulawy2m.jpg    Kolejne miejsca parkingowe w mieście oddane do użytku. Miasto Gniezno zakończyło budowę parkingu przy ul. Żuławy – Świętokrzyska. Parking ma łączną powierzchnię 4.300,0 m2, 86 miejsc postojowych oraz drogi manewrowe i tereny zielone. Parking został wybudowany z wykorzystaniem terenu pod estakadą drogi krajowej nr 5 w Gnieźnie w bezpośredniej bliskości cmentarza św. Krzyża.
    W ramach inwestycji wymieniono także cześć kolektora kanalizacji deszczowej oraz zmodernizowano część instalacji odwodnieniowej drogi krajowej nr 5. Koszt inwestycji wyniósł 793 tysiące złotych.

Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
 
Kultura dostępna dla wszystkich
22.09.2016.
torun1m.jpg torun2m.jpg    Cykl działań skierowanych do grup odbiorców pozbawionych lub o ograniczonym dostępie do kultury oraz podniesienie i rozwój kompetencji kulturowych uczestników to główne cele projektu „Ostatnia mila 2”, który realizowany jest od marca do listopada 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury. Na ten cel MOK otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna 2016” środki w wysokości 51.000 złotych. Całkowity koszt realizacji zadania to 57 504 złote.
    Jednym z odbiorców tego programu są dzieci i młodzież z Miejskich Świetlic socjoterapeutycznych. Właśnie dzięki temu programowi młodzi ludzie ze świetlic mogli pogłębiać wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości, przeżyć osobiście wiele ciekawych doświadczeń, między innymi na warsztatach dziennikarskich, filmowych z animacji poklatkowej oraz wziąć udział w fantastycznych wycieczkach zorganizowanych do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Planetarium w Toruniu.
    17 września 2016, 40 dzieci w radosny sposób mogło spędzić cały dzień w Toruniu, gdzie oprócz wizyty w Planetarium mogły podziwiać zabytki i atrakcje historycznego Torunia, spróbować legendarnych pierników oraz spędzić kilka godzin w Młynie Wiedzy, gdzie poznawali zagadnienia związane z astronomią, biologią, ekologią, fizyką, fizyką dźwięku, zdrowia. Najmłodsi zwiedzający mogli bawić się nauką na wystawie „przeŻYCIE” oraz w pracowni kreatywnej „Przebudowa”. Wkrótce następna grupa młodych odbiorców pojedzie do Poznania do Teatru Animacji w Poznaniu.
    Uśmiechu i radości na wycieczce nie brakowało, dlatego dzieci i wychowawcy z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych wraz z Kierownik Zofią Komosińską bardzo dziękują autorom projektu OSTATNIA MILA 2 za możliwość sprawienia dzieciom tak wielkiej radości i dostarczenia możliwości czerpania wiedzy poprzez bezpośrednie doświadczenia.


Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
Czytaj całość
 
Europejski Dzień Bez Samochodu
20.09.2016.
pspm.jpg    22 września 2016 przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Prezydent Miasta Gniezna przypomina, iż właściciele samochodów są w tym dniu upoważnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
    Zgodnie z §2 pkt 11 uchwały nr XXVII/311/2012 Rady Miasta Gniezna z 28 listopada 2012 roku w sprawie ustanowienia zwolnień i ulg w opłatach za usługi przewozowe świadczone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o. o. w Gnieźnie do bezpłatnego korzystania z usług przewozowych uprawnione są m. in. „osoby będące właścicielami i współwłaścicielami samochodów w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez samochodu – na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami wraz z dokumentem poświadczającym tożsamość”.

Share this!
Zmieniony ( 20.09.2016. )
 
Drugie życie odpadów
20.09.2016.
odpad1m.jpg odpad2m.jpg    „Podaj dalej... Drugie życie odpadów” to hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata - Polska 2016. Jak co roku społeczność Przedszkola nr 6 „Polne Kwiaty” w Gnieźnie czynnie włączyła się do działań na rzecz środowiska.
    16 września 2016 dzieci z oddziałów Stokrotki, Bławatki i Bratki obejrzały teatrzyk z udziałem pacynek pod tytułem „Misia Anatola i słoń Izydor uczą przedszkolaki, jak śmieci zmienić w coś pożytecznego", który przygotowały koordynator ds. ekologii Aniela Napierała i Anna Polerowicz - koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom na terenie przedszkola.
    Sympatyczne pacynki przypomniały zebranym, jak segregujemy odpady oraz zaprezentowały przykłady, w jaki sposób śmieciom można dać drugie życie. Anatola i Izydor zachęcali widzów do rytmizowania wiersza w różnych formach, przez wytupywanie, wyklaskiwanie, podskoki - przerywnika zachęcającego do sprzątania śmieci.
odpad3m.jpg odpad4m.jpg    Dzieci z oddziału "Bławatki" natomiast pochwaliły się pięknymi kukiełkami zrobionymi na zajęciach w przedszkolu z butelek po pitnych jogurtach, które posłużą im do zabaw w kąciku teatralnym.
    Przedszkolaki miały również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych w utworach o treści ekologicznej: „Przepis na piękną Ziemię", „Duszki", „Ziemia, Ziemia”. Tradycyjnie, wszystkie dzieci zaśpiewały improwizowaną ruchem piosenkę ekologiczną Przedszkola nr 6 „Polne Kwiaty”
    Po drugim śniadaniu starszaki i średniaki zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki wybrali się na spacer w celu porządkowania najbliższej okolicy.


Share this!
Zmieniony ( 20.09.2016. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 19 z 6163
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: urzad@gniezno.eu