Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania


Artykułów: 12136

Odwiedzających: 15432308
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Kultura
Tropem humanistycznej wizji człowieka
22.09.2016.
typtyk1m.jpg typtyk2m.jpg    Na początku kolejnej relacji ze spotkań czytelniczych gnieźnieńskiego Klubu Dyskusji o Książce, należy serdecznie podziękować jego uczestnikom, za obecność, wspaniałą dyskusję i towarzystwo. Tym, którzy się nie zdecydowali nas odwiedzić można tylko powiedzieć: żałujcie. Straciliście nie tylko możliwość dobrego spędzenia czasu, ale przede wszystkim pierwszorzędną rozmowę.
    Spotkanie poświęcone "Tryptykowi rzymskiemu" Jana Pawła II budziło mnie obawę. Po pierwsze czy wywoła dyskusję? Po drugie czy uda się zmierzyć z materią przekazu? Jak się okazało, zaniepokojenie było niepotrzebne.
W debacie, jaką wywołał tytuł stanęły naprzeciw siebie dwa różne punkty widzenia: antropocentryzm z ekocentryzmem. Poruszano kwestie dobra i zła, jakie pojawiają się w człowieku. Zastanawiano się, czy poemat będzie zrozumiały dla osób innego wyznania.
    Ostatnie poetyckie dzieło Jana Pawła II to swego rodzaju testament, zawierający całą filozofię Papieża. To wspaniałe wyznanie, pełne czystej miłości, przepływającej od Boga do człowieka. Nie trzeba podkreślać, że dzieło po prostu wypada znać. Wprowadzenie, dotyczące autora i polecenie pozycji należało do Ewy Ciesielskiej.
    Kolejne spotkanie poświęcone zostanie książce Ignacego Karpowicza "Ości": 18 października 2016, wtorek, o 18.00 w lokalu Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15.
 

Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
 
Festiwal Literacki "Preteksty"
22.09.2016.
prete1m.jpg prete2m.jpg    Spotkania autorskie, spektakle, koncerty czy slam poetycki – to tylko niektóre z propozycji programu 6. już edycji „Pretekstów” - gnieźnieńskiego Święta Słowa. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się od 30 września do 2 października.
    Na program tegorocznych „Pretekstów” złożyły się wydarzenia o uznanej już renomie oraz zupełnie nowe inicjatywy zgłoszone przez gnieźnieńskich artystów i animatorów kultury.
    Pierwszym wydarzeniem festiwalu będzie spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna (ul. Staszica 12) pt. „Basia w bibliotece” z Zofią Stanecką, polską pisarką, autorką książek dla dzieci. Najmłodsi czytelnicy znają ją głównie jako autorkę serii książek o Basi - pięciolatce w bluzce w paski; pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert) czy statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica").
    Piątkowe popołudnie otworzy druga już edycja Turnieju Książkożerców czyli zmagań miłośników literatury, organizowany przez Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Na uczestników czekają pytania związane z najpopularniejszymi książkami i ich bohaterami, nagrody dla zwycięzców oraz dobra zabawa.
    Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza z kolei na wernisaż wystawy „Światłoczułe Słowa”, będącej trzecią edycją wyjątkowego projektu fotograficznego, w którym to znani fotograficy (Mistrzowie Obrazu) prezentują własne prace zrealizowane do wybranych tekstów poetyckich konkretnych poetów (Mistrzów Słowa). W tym roku zaproszenie przyjęli: Anna Farman,, Marek Lapis, Dawid Stube oraz Kamila Kasprzak -Bartkowiak, Paweł J. Bąkowski i Aleksandra Dudczak.
    Wieczór pierwszego dnia festiwalu zwieńczy koncert Marka Dyjaka, niezwykłej osobowości scenicznej, laureata m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego w Bydgoszczy. Artysta, który sam nazywa siebie „barowym grajkiem”, na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem. Na koncert obowiązuje wyjście wyłącznie z bezpłatnym zaproszeniem do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury lub Urzędzie Miejskim w Gnieźnie (pok. 37).
    W sobotę czekają nas zmagania uczestników III Konkursu Recytatorskiego „Niektórzy lubią poezję” poświęconego tym razem twórczości „księcia polskich poetów” pochowanego w gnieźnieńskiej katedrze, Ignacego Krasickiego. Celem konkursu skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jest pobudzanie twórczych postaw uczniów wobec literatury pięknej, w tym umiejętności krasomówczych i recytatorskich, dbałość o kulturę słowa oraz popularyzacja dorobku polskich poetów. Zmagania oceniać będzie jury pod przewodnictwem pomysłodawcy konkursu, Andrzeja Malickiego.
    Późnym sobotnim popołudniem Stowarzyszenie „Ośla Ławka” zaprasza do restauracji White Taste na panel dyskusyjny „Nie tylko końcówki. Czy Literatura ma płeć?”.
    Wieczorem, w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się spektakl będący drugą odsłoną projektu Teatru „W Depozycie” pt. „Pan Sławek. Wernisaż drugi”, będący swoistym hołdem złożonym zmarłemu przed kilkoma laty poecie Sławomirowi Kuczkowskiemu.
    Późny wieczór należeć będzie także do słowa mówionego. Stowarzyszenie „Ośla Ławka” wraz z przyjaciółmi udowodni, iż Słowo potrafi zaginać i kreować nowe przestrzenie wypowiedzi artystycznej i zaprosi do uczestnictwa w III Slamie Poetyckim im. Franciszka Rebelais.
    Dzień zakończy koncert gnieźnieńskiej kapeli Destruenci oraz Alles, powstałego kilka lat temu duetu którego muzykę można określić jako wypadkową elektro-punk, industrial oraz EBM z tekstami osadzonymi w stylistyce punk i post-punk. Zespół zadebiutował płytą „Post” wydaną przez Amerykański label Mecanica Records i zbiera dobre recenzję zarówno w Polsce jak i zagranicą.
    Ostatni dzień festiwalu otworzą warsztaty literackie, które poprowadzi Dawid Jung, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, poeta i regionalista. Warsztaty skierowane są do wszystkich chętnych i odważnych, którzy myślą o karierze poety lub prozaika.
    Popołudniem w kawiarni Misz Masz odbędzie się spotkanie z finalistami II edycji Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego, które poprowadzi jej pomysłodawca Dawid Jung. Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego stanowi jedną z najmłodszych nagród literackich w powojennej historii Gniezna. Od 2010 roku nagroda przyznawana jest w ramach Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Krzyckiego na debiutancką książkę poetycką.           Organizatorami Konkursu są „Zeszyty Poetyckie”, Miejski Ośrodek Kultury im. Klemensa Waberskiego w Gnieźnie oraz Miasto Gniezno. W roku jurorzy (D.Jung, Marek Kaźmierczak, Jarosław Mikołajczyk) wybrali aż sześciu młodych poetów spośród kilkudziesięciu nadesłanych tomików.
    Kolejnym punktem programu jest spotkanie z Aleksandrą Domańską pt. „Żydowska pamięć zza Żelaznej Bramy”, która przybędzie do Gniezna na zaproszenie Klubu Krytyki Politycznej. Pisarka zajmuje się w swoich dziełach przede wszystkim „geografią miejsc pamięci” czyli próbą rekonstrukcji klimatu dawnych epok na podstawie pojedynczych artefaktów z przeszłości. Na festiwalowym spotkaniu jednym z punktów wyjścia stanie się jej najnowsza książka pt. „Grzybowska 6/10. Lament”, dzięki której odsłonią się nam dzieje przedwojennych mieszkańców kamienicy przy ul. Grzybowskiej w Warszawie, gdzie dziś znajduje się tytułowe „Osiedle za Żelazną Bramą”.
    Festiwal zakończy Koncert Finałowy, podczas którego poznamy laureatów III Konkursu Literackiego „Niektórzy lubią poezję”, II edycji Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego. Całość zwieńczy koncert – na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpi „Witek. Muzyk Ulicy”. Artysta na co dzień wychodzi na miasto z akordeonem i tworzy swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów. W prezentowanej przez „Witka” muzyce przeplatają się motywy ludowe i rockowe, ale nie brakuje też wyraźnych akcentów lirycznych.
    VI Festiwal Literacki „Preteksty” organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Gnieźnie. Partnerzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Stowarzyszenie „Ośla Ławka”, Klub Dyskusji O Książce, Zeszyty Poetyckie, Krytyka Polityczna - Klub w Gnieźnie, White Taste, Misz masz oraz Klub Muzyczny MŁYN.
Festiwal realizowany jest w ramach projeku WRPO pt. "Miasto Królów jako bodziec do rozwoju społeczno-gospodarczego ziemi gnieźnieńskiej” – współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu IV –Działania 4.4, Poddziałania 4.4.2, WRPO na lata 2014-2020.
    „Preteksty” wspierają Mecenasi Polskiej Kultury: Kirchhoff Automotive, Altom, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Velux, Maciejka, Hawa, Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Milenium oraz Scanclimber.

Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
 
Kultura dostępna dla wszystkich
22.09.2016.
torun1m.jpg torun2m.jpg    Cykl działań skierowanych do grup odbiorców pozbawionych lub o ograniczonym dostępie do kultury oraz podniesienie i rozwój kompetencji kulturowych uczestników to główne cele projektu „Ostatnia mila 2”, który realizowany jest od marca do listopada 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury. Na ten cel MOK otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna 2016” środki w wysokości 51.000 złotych. Całkowity koszt realizacji zadania to 57 504 złote.
    Jednym z odbiorców tego programu są dzieci i młodzież z Miejskich Świetlic socjoterapeutycznych. Właśnie dzięki temu programowi młodzi ludzie ze świetlic mogli pogłębiać wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości, przeżyć osobiście wiele ciekawych doświadczeń, między innymi na warsztatach dziennikarskich, filmowych z animacji poklatkowej oraz wziąć udział w fantastycznych wycieczkach zorganizowanych do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Planetarium w Toruniu.
    17 września 2016, 40 dzieci w radosny sposób mogło spędzić cały dzień w Toruniu, gdzie oprócz wizyty w Planetarium mogły podziwiać zabytki i atrakcje historycznego Torunia, spróbować legendarnych pierników oraz spędzić kilka godzin w Młynie Wiedzy, gdzie poznawali zagadnienia związane z astronomią, biologią, ekologią, fizyką, fizyką dźwięku, zdrowia. Najmłodsi zwiedzający mogli bawić się nauką na wystawie „przeŻYCIE” oraz w pracowni kreatywnej „Przebudowa”. Wkrótce następna grupa młodych odbiorców pojedzie do Poznania do Teatru Animacji w Poznaniu.
    Uśmiechu i radości na wycieczce nie brakowało, dlatego dzieci i wychowawcy z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych wraz z Kierownik Zofią Komosińską bardzo dziękują autorom projektu OSTATNIA MILA 2 za możliwość sprawienia dzieciom tak wielkiej radości i dostarczenia możliwości czerpania wiedzy poprzez bezpośrednie doświadczenia.


Share this!
Zmieniony ( 22.09.2016. )
Czytaj całość
 
Drugie życie odpadów
20.09.2016.
odpad1m.jpg odpad2m.jpg    „Podaj dalej... Drugie życie odpadów” to hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata - Polska 2016. Jak co roku społeczność Przedszkola nr 6 „Polne Kwiaty” w Gnieźnie czynnie włączyła się do działań na rzecz środowiska.
    16 września 2016 dzieci z oddziałów Stokrotki, Bławatki i Bratki obejrzały teatrzyk z udziałem pacynek pod tytułem „Misia Anatola i słoń Izydor uczą przedszkolaki, jak śmieci zmienić w coś pożytecznego", który przygotowały koordynator ds. ekologii Aniela Napierała i Anna Polerowicz - koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom na terenie przedszkola.
    Sympatyczne pacynki przypomniały zebranym, jak segregujemy odpady oraz zaprezentowały przykłady, w jaki sposób śmieciom można dać drugie życie. Anatola i Izydor zachęcali widzów do rytmizowania wiersza w różnych formach, przez wytupywanie, wyklaskiwanie, podskoki - przerywnika zachęcającego do sprzątania śmieci.
odpad3m.jpg odpad4m.jpg    Dzieci z oddziału "Bławatki" natomiast pochwaliły się pięknymi kukiełkami zrobionymi na zajęciach w przedszkolu z butelek po pitnych jogurtach, które posłużą im do zabaw w kąciku teatralnym.
    Przedszkolaki miały również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych w utworach o treści ekologicznej: „Przepis na piękną Ziemię", „Duszki", „Ziemia, Ziemia”. Tradycyjnie, wszystkie dzieci zaśpiewały improwizowaną ruchem piosenkę ekologiczną Przedszkola nr 6 „Polne Kwiaty”
    Po drugim śniadaniu starszaki i średniaki zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki wybrali się na spacer w celu porządkowania najbliższej okolicy.


Share this!
Zmieniony ( 20.09.2016. )
Czytaj całość
 
Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego
20.09.2016.
pretekstym.jpg    Konkurs jest przeznaczony dla autorów przed debiutem książkowym, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Nagrodę stanowi publikacja zwycięskiego zestawu w postaci książki.
    Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego ma dawać młodym poetom przed debiutem książkowym szansę zaistnienia w środowisku literackim oraz szansę publikacji najlepszego w danym roku tomu poezji. Nagrodzony zbiór wierszy wyłania w ramach konkursu jury. Dotychczas w ramach nagrody debiutowali własnymi książkami poetyckimi: Agnieszka Gałązka, Joanna Dziwak i Jakub Sajkowski.
    Oceny prac dokonała Kapituła w składzie: Dawid Jung (redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”) – przewodniczący, prof. Marek Kaźmierczak (zastępca Dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie) oraz Jarosław Mikołajczyk (redaktor naczelny „Gnieźnieńskiego Magazynu Kulturalnego POPCENTRALA.COM”).
    Spośród nadesłanych 47. propozycji książkowych Kapituła wybrała 6. Finalistów, którzy zostaną zaproszeni do Gniezna na VI Festiwal Literacki PRETEKSTY Gniezno 2016 (30 września – 2 października 2016 r.), podczas którego nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu i ogłoszenie zwycięzcy.
Finalistami Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego 2016 są:

Michał Domagalski
Paula Gotszlich
Przemysław Górecki
Radosław Lach
Grzegorz Marcinkowski
Julia Mika

    Jak zauważył Marek Kaźmierczak z Instytutu Kultury Europejskiej CEG UAM: „Zapoznałem się z twórczością poetów. Po pierwszej lekturze wybrałem tylko troje autorów, potem przyjrzałem się sugestiom przewodniczącego jury i dodałem dwie kolejne osoby. Szczerze powiem, że choć widać, iż niektóre osoby piszą dużo, a jeszcze inne traktują poezję wciąż jako coś ważnego w życiu, choć rzemiosło mylą przy tym z melancholią, to zdecydowana większość autorek i autorów jest nierówna w zaprezentowanej twórczości. Właściwie żaden tom, moim zdaniem, w obecnej postaci nie zasługuje na główną nagrodę”.
    Zdaniem Dawida Junga, przewodniczącego jury: „Tegoroczna edycja do końca nie spełniła oczekiwań jury. Jeśli porównać propozycje młodych poetek i poetów do finalistów I edycji Krzyckiego, w którym znaleźli się rozpoznawalni i znani dziś młodzi literaci, jak m.in. Agnieszka Gałązka, Joanna Dziwak, Paulina Korzeniewska, Joanna Małgorzata Przybylska, Jolanta Nawrot czy Jakub Sajkowski – to czuć pewne dysproporcje. Odnośnie tegorocznych propozycji – staraliśmy się wybrać najciekawsze, naszym zdaniem, zestawy wierszy, choć nie ukrywam, że nie pojawił się nikt, kto od razu mógłby jednogłośnie nas do siebie przekonać. Uważam jednak, że tego typu konkursy na debiut książkowy są w Polsce potrzebne, że należy dać szansę młodym poetom i poetkom, być może talent podparty pracowitością rozwinie się, zaskoczy nas po latach.”
    Zwycięzcę Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego 2016 poznamy oficjalnie podczas VI Festiwalu Literackiego PRETEKSTY Gniezno 2016 (30 września – 2 października 2016 roku). Fundatorem druku najlepszego tomu poetyckiego jest Miasto Gniezno, przewidziano również nagrodę rzeczową za najlepszy wiersz ufundowaną przez Dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej prof. zw. dr hab. Leszka Mrozewicza.

Share this!
 
Ciekawa akcja czytelnicza
20.09.2016.
kropka1m.jpg kropka2m.jpg    Bohaterka świata matematyki, animacji i sztuki, bliska przyjaciółka słynnego „i”, czyli sławna „Kropka” wkroczyła 15 września 2016 do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
    Tym samym w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15 i w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a, rozpoczęły się obchody Dnia Kropki. Okazało się, że Kropka może stać się szkłem powiększającym, przez które można obejrzeć owady, tropikalną wyspą, czy też okiem tygrysa. Wystarczyło tylko uruchomić wyobraźnię i swoje zdolności.
    Dzień Kropki w bibliotece to rozmaite działania, które pomogły dzieciom odkryć talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Dzieci obejrzały film o Vasthi, „czytały” książkę Herve Tullet`a ”Naciśnij mnie”, którą przekręcały, dmuchały i naciskały, a kropki się zmieniały… Każdy wykonał własną kropkę, na której przedstawił to, co najlepiej potrafi robić.
    Świat w kropki okazał się po prostu weselszy.Share this!
Czytaj całość
 
Oferta dla wszystkich seniorów
19.09.2016.
seniorm.jpg    Jesteś seniorem? Pamiętasz smak pieczonego ziemniaka z ogniska? To spotkanie jest właśnie dla Ciebie! Prezydent Miasta Gniezna oraz Miejska Rada Seniorów w Gnieźnie zapraszają seniorów i ich rodziny 24 września 2016 o 16:00 na spotkanie z okazji zakończenia lata na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Leszka Białego przy ul. Gdańskiej 113/115 w Gnieźnie. Przewidziano zabawę przy ognisku i muzyce oraz degustację pieczonych ziemniaków z gzikiem.


Share this!
Zmieniony ( 19.09.2016. )
 
Historia gnieźnieńskiego browarnictwa
19.09.2016.
browarskm.jpg    Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na nową wystawę czasową "Gnieźnieńskie browary z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum", której wernisaż odbędzie się 17 października 2017 roku, o 13.00 w holu głównym Muzeum. Zapraszamy serdecznie!
    Wystawa powstała we współpracy z Panem Januszem Kubackim-Gorweckim, birofilem, miłośnikiem i pasjonatem piwa. Pan Kubacki-Gorwecki jest także znawcą stylów piwnych i kolekcjonerem rekwizytów związanych z piwem, takich jak etykiety, butelki czy naczynia. Jest także członkiem Klubu Przyjaciół Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
    Zbieracka pasja pana Janusza rozpoczęła się od schowanego na pamiątkę kapsla po piwie. Potem okazało się, że w rodzinnym domu jest sporo przedwojennych birofiliów, a dziadkowie kolekcjonera przed wojną i po jej zakończeniu prowadzili rozlewnię piwa browaru ostrowskiego i sieradzkiego. Znalezione przedmioty zainicjowały pasję zbierania i pozwoliły rozpocząć wymianę z innymi kolekcjonerami. Początki kolekcji były chaotyczne, stopniowo zaczęła się selekcja i specjalizacja, czyli zainteresowanie tym, co związane z piwem i jego produkcją na terenie Wielkopolski, a w szczególności w Gnieźnie.
    Wystawa o gnieźnieńskich browarach jest indywidualną opowieścią pasjonata i znawcy tematu, którego muzealnicy z MPPP w Gnieźnie zaprosili do współpracy. Instytucjonalne wsparcie organizacyjne Muzeum pozwoliło uruchomić wystawienniczy projekt, gdzie prywatne spotyka się z publicznym. Efektem wspólnego działania jest wystawa złożona z kolekcji Pana Janusza i zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wzbogacona o wybrane eksponaty wypożyczone z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i materiały Archiwum Państwowego w Gnieźnie.
    Ekspozycja pokazuje w układzie chronologicznym dzieje wytwarzania piwa w Gnieźnie. Zadanie jest trudne ze względu na niewielką liczbę zachowanych do naszych czasów pamiątek. Opowieść rozpoczyna się od najdawniejszych wzmianek i zabytków związanych z XVI, XVII i XVIII-wiecznymi cechami piwowarów w Gnieźnie. Zdecydowana większość eksponatów odnosi się do rozwoju przemysłu browarniczego w XIX i XX wieku w Wielkopolsce, a szczególnie w Gnieźnie.
    Ze zbiorów kolekcjonera wyróżniają się liczne porcelanki, czyli wykonane z białej porcelany kapsle na sprężynie, zawierające nazwy niemieckich i polskich browarów oraz rozlewni piwa na terenie Gniezna. Inne ważne pamiątki, to butelki ze słynnego Browaru Gnieźnieńskiego Braci Koteckich. Pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego młodzi piwowarzy przejęli w latach 20. XX wieku w pełni wyposażony niemiecki browar po Emilu Welschu usytuowany przy ul. Witkowskiej. Rozpoczęli produkcję piw - cenionych i nagradzanych. Ten najsłynniejszy z browarów gnieźnieńskich został doszczętnie zniszczony podczas działań wojennych. Choć do dziś trafiają się na aukcjach związane z nim pamiątki, stanowiąc prawdziwy kolekcjonerski rarytas.
    W aranżacji wystawy Muzeum wykorzysta współczesne skrzynki, które są nośnikami historycznych wiadomości i ciekawostek związanych z piwem. Skrzynki wiążą również z dzisiejszymi czasami, w których kwitnie amatorskie rzemiosło browarnicze, a produkty lokalnych browarów cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dwa takie browary - Browar Fortuna w Miłosławiu i Browar Niechanowo – Muzeum zaprosiło do współpracy przy organizacji tej wystawy.

Czas trwania wystawy: 17 września - 12 października 2016
miejsce: hol główny MPPPG
wernisaż: 17 września 2016, sobota, godz. 13.00

Share this!
Zmieniony ( 19.09.2016. )
 
II Gnieźnieński Turniej Książkożerców
19.09.2016.
zercym.jpg    Kochasz książki i pochłaniasz je nałogowo? Rozmawiasz ze znajomymi za pomocą cytatów, możesz godzinami mówić o ulubionych postaciach i nie przegapisz żadnej ekranizacji? Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna serdecznie zaprasza wszystkich miłośników literatury na „II Gnieźnieński Turniej Książkożerców”.
    Rozgrywka toczyć się będzie w ramach VI Festiwalu Literackiego Preteksty. Na uczestników czekają pytania związane z najpopularniejszymi książkami i ich bohaterami, nagrody dla zwycięzców oraz dobra zabawa. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie trzyosobowych drużyn. Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które ukończyły 16 lat.
Regulamin oraz karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie biblioteki: www.biblioteka.gniezno.pl lub w Bibliotece Głównej przy ul. Mieszka I 16 w Gnieźnie. Wypełnione karty należy dostarczyć do placówki przy ul. Mieszka I 16 lub przesłać mailowo na adres klubdyskusjioksiazce@wp.pl do 26 września 2016.
    Turniej odbędzie się 30 września (piątek) 2016 roku o 17.00 w sali 402 Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie przy ul. Łubieńskiego 11.
    Zapraszamy wszystkich chętnych.Share this!
Zmieniony ( 19.09.2016. )
 
Basia w bibliotece
15.09.2016.

Spotkania autorskie są potrzebne  zarówno pisarzom jak i czytelnikom. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich.

Takie spotkanie spełni swoją rolę  wtedy jeżeli pisarz tak je poprowadzi,  że czytelnicy będą słuchać z otwartymi ustami. Takie kryterium spełnia niewątpliwie Zofia Stanecka, autorka kultowej i bardzo lubianej serii książek o Basi „Pasiastej”.

O tym, że książki o Basi są doskonałym lekarstwem na nudę będzie można się przekonać 30 września 2016r /piątek/ o godz. 10.00 w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a. Na spotkanie autorskie zaprasza  Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i Urząd Miejski w Gnieźnie  w ramach festiwalu literackiego „Preteksty”

 

      
  


Share this!
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 19 z 1611
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: urzad@gniezno.eu