Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

kkprogm.jpg    30 i 31 lipca plac u stóp gnieźnieńskiej katedry znów zamieni się w średniowieczne grodzisko. Odbywający się w tym miejscu już od kilkunastu lat Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” to jedna z największych imprez historycznych w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje, wydarzenie inspirowane jest gnieźnieńskimi koronacjami pierwszych pięciu polskich królów – wyjątkowo jednak, tegoroczna edycja poświęcona będzie chrztowi Mieszka I, którego 1050. rocznicę obchodzimy w tym roku.
    - Obchody tej ważnej dla Gniezna rocznicy trwają przez cały 2016 rok, ale te najważniejsze wydarzenia zostały podzielone na dwie imprezy: pierwsza, to obchody ogólnopolskie, które miały miejsce w kwietniu i rozpoczynały się w gnieźnieńskiej katedrze. Jako miasto, chcieliśmy jednak przygotować imprezy rocznicowe, w których udział będzie mogła wziąć większa liczba mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski. Doskonale do tego nadawał się Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”, którego inscenizacje historyczne będą w tym roku poświęcone właśnie przyjęciu chrztu przez Mieszka I – mówi Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz.

Widowiska teatralne, średniowieczna wioska i... kościół z kartonów

    Tradycyjnie już, organizatorzy „Koronacji” przygotowali wypełniony po brzegi, różnorodny program. Najważniejszymi punktami programu są oczywiście historyczne widowiska i spektakle teatralne; na turystów odwiedzających Pierwszą Stolicę Polski czeka jednak również masa innych atrakcji.
    W średniowiecznej wiosce, zlokalizowanej na Placu św. Wojciecha, zobaczyć będzie można jak wykonywano różne przedmioty codziennego użytku, skosztować przygotowywanych na dawną modłę przysmaków czy posłuchać opowieści sokolnika. Na pragnących sławy śmiałków czekać będą dwa turnieje łucznicze (w kategoriach wiekowych 7-14 lat oraz 15+), a żądni bardziej „krwawych” emocji obejrzeć będą mogli walki wojów: bitwę o most, turniej „O miecz Bolesława Chrobrego” czy pojedynek z... rugbystami. W sercu festiwalu będzie można również m.in. obejrzeć pokazy woltyżerki konnej albo przyłączyć się do budowy kartonowej repliki pierwszego polskiego kościoła.
      „Koronacja Królewska” to jednak nie tylko Plac św. Wojciecha. Co ok. pół godziny będzie można wybrać się w rejs łodzią wikingów na wyspę na jeziorze Jelonek, skąd na wystawę „Miecze Europy” zaprosi pobliskie Muzeum Początków Państwa Polskiego. Stoiska MPPP oraz Poczty Polskiej znaleźć będzie można również na gnieźnieńskim Rynku.
     Również na gnienieńskiej starówce, będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w ramach akcji DKMS Polska.

„Chrzest 966” na trąbkę, organy i sekstet jazzowy

    Poza atrakcjami historycznymi, w programie tegorocznej „Koronacji” znalazł się koncert Macieja Fortuny „Chrzest 966”. Program koncertu wypełnia cykl kompozycji inspirowanych najstarszymi zachowanymi polskimi tropami – m.in. Krystus zmartwychstan jest, Bądź pozdrowion Krzyżu Święty i Bogurodzica. Dopełniający aranżacje i decydujący o jazzowym charakterze sekstet stanowią czołowi poznańscy muzycy związani z Katedrą Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.
    Premierowa odsłona utworów przygotowanych przez Macieja Fortunę, które pierwotnie zaaranżowane były na trąbkę i organy, miała miejsce w kościele de la Madeleine w Paryżu 28. kwietnia 2016. Kompozycje i wykonanie spotkały się z rewelacyjnym przyjęciem zarówno francuskiej publiczności jak i krytyków. Gnieźnieński występ stanowi pierwsze w Polsce wykonanie tego cyklu utworów w aranżacji na trąbkę i organy z akompaniamentem sekstetu jazzowego.
    Dopełnienie warstwy muzycznej stanowić będą wizualizacje nawiązujące do średniowiecznej twórczości artystycznej, związanej z przyjęciem przez Polskę Chrztu. Głównym założeniem projektu Macieja Fortuny jest komunikatywne połączenie muzyki średniowiecznej, współczesnego jazzu oraz scalających te elementy sztuk wizualnych, a także popularyzacja polskiej muzyki średniowiecznej.
    Koncert odbędzie się w gnieźnieńskiej katedrze, 30 lipca o godz. 19:00. Wstęp wolny.
    Wydarzenie pod honorowym patronatem Arcybiskupa Wojciecha Polaka - Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski.
    Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” wpisana jest w kalendarz Królewskiego Festiwalu Artystycznego 2016.
    Zarówno FKS „Koronacja Królewska”, jak koncert M. Fortuny „Chrzest 966” uzyskały dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Chrzest 966”.